Dzień Flagi

Dzień Flagi

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – święto wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004, obchodzone między świętami 1 maja (zwanym Świętem Pracy) i 3 maja (Świętem Narodowym 3 Maja.)

 

Dzień Flagi

Dzień Flagi

Tego dnia w całej Polsce organizowane są różnego rodzaju akcje i manifestacje patriotyczne. Dla przykładu, w Bytomiu w dniu 2 maja 2009 ponad 500 osób utworzyło biało-czerwoną flagę z przygotowanych wcześniej i równocześnie uniesionych parasolek. Była to prawdopodobnie największa utworzona flaga w Polsce z okazji Dnia Flagi.

W ostatnich latach bardzo powszechne stało się noszenie tego dnia kokardy narodowej. Zwyczaj ten spopularyzował prezydent Lech Kaczyński. Był kontynuowany przez Bronisława Komorowskiego, a obecnie również przez Andrzeja Dudę.

Jak wieszać flagę?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami flagę można wywieszać zawsze. Jednak 15 lat temu tak nie było. Flaga trzeba było zdejmować 2 maja, aby nie wisiała 3 maja. Istnieją jednak pewne zasady, których trzeba przestrzegać. Flaga nie może też dotykać ziemi, wpadać do kałuży, nie można jej brudzić ani po niej pisać

Ciekawostki

Dnia 2 maja w 1945 r. polscy żołnierze zdobywający stolicę hitlerowskich Niemiec umieścili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa – Siegessäule oraz na Reichstagu w Berlinie[5]. W latach PRL właśnie w tym dniu zdejmowano po 1 maja flagi państwowe, aby nie były eksponowane w dniu zniesionego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja.(źródło Wikipedia)

Polska nie jest jedynym państwem, w którym obchodzi się święto flagi. To święto obchodzi się również m.in. w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Argentynie, Finlandii, Turkmenistanie, na Litwie, Ukrainie i w Chinach.

Info

Udostępnij